Pornind de la această afirmaţie: “Orice lucru bun în viaţă e ilegal, imoral sau îngraşă.”, ne putem da seama automat că tot ce ne place nouă nu este bun (teoretic şi practic). De ce nu există ceva bun în viaţă care să nu fie ilegal, imoral sau care să îngraşe? să spunem că îţi place să fumezi marijuana. Acest lucru e ilegal. Îţi place tortul. Îngraşă. Îţi place să mituieşti. E imoral. Şi tot aşa.

E greu să găseşti ceva care să-ţi placă şi să nu ceară resurse. Banii. Ţi-ar plăcea să ai totul, dar să nu plăteşti. Toată lumea vrea asta. Oho, ce pomană! Să-ţi amenajezi cum vrei casă! să-ţi cumperi o groază de haine de firmă! să ai cele mai recente apariţii în lumea tehnologiei! dar asta ar însemna ca toată lumea să se întoarcă cu fundu-n sus. Ceea ce nu face bine nimănui.

E ca şi cum tot ar fi legal, mult şi prost. Toţi ar avea case ultraperformante, maşini, avioane degeaba. Ţiganii n-o să mai trebuiască să fure. Prostituatele n-ar mai trebuie să se prostitueze. Nu ar avea nimeni nevoie de bani. Dacă lucrul ăsta se va întâmpla, atunci cum vom mai putea cataloga oamenii în societate? care-i bun şi care-i rău? care-i deştept şi care-i prost?

Plus că ar dispărea din start comerţul. Marketingul. Modalităţile de promovare ale unui obiect, bun material sau serviciu.

#1

:) ) primu’ gand a fost mary jane, apoi chocolate. iar daca lucrul bun il pui si sub forma fructului interzis, devine si mai interesant

psychedelic scris in 23/11/2009 - 20:38
#2

nu vreau sa para ca o zic cu rautate, dar ai grija la acordul articolului posesiv cu substantivul determinat.
modalitatile de promovare ale unui obiect

JeAnne Dark scris in 23/11/2009 - 20:38
#3

toti vrem de toate, dar viata nu ar mai fi viata daca le-am avea fara munca sau compromisuri.

buhu scris in 23/11/2009 - 20:50
#4


Îţi place tortul. Îngraşă.

ha! eu nu ma ingras oricate dulciuri mananc :D

Alina scris in 23/11/2009 - 20:59
#5

@JeAnne Dark: e o greseala… probabil m-am grabit

Incasha scris in 23/11/2009 - 21:18
#6

@Alina: esti norocoasa :) )

Incasha scris in 23/11/2009 - 21:18
#7

Nup, nu e deloc adevarat. Asta e doar motto’ul celor nefericiti. Dragostea nu ingrasu, nu e ilegala si nu e imorala. Sa iti petreci o seara cu prietenii nu e ilegal, imoral si nici nu ingrasa. Sa beiun pahar de vin in timp ce asculti muzica preferata la fel.
Daca singurele lucruri care te face fericit e ciocolata, tortul sau banii, inseamna ca superficialitatea ta (nu vb de tine personal ci de noi in general) a atins cote maxime.

Marius scris in 23/11/2009 - 21:42
#8

Condusul.

Etherfast scris in 23/11/2009 - 22:02
#9

in orice caz cred ca n-are cum sa-ti placa sa dai spaga.

Cristina V scris in 23/11/2009 - 23:55
#10

@Cristina V: Nu iti place, dar esti nevoit :P

Incasha scris in 24/11/2009 - 00:42
#11

nu ca sunt eu mai cu motz, dar ipotetic vorbind, daca ai avea tot ce ti-ai dori ar fi cam nasol ca neavand aspiratii, ti-ar fi greu sa mai speri si sa fii fericita cand obtii ceva. Sa nu mai vorbim de cat de ne-zen (si rau pentru suflet) este sa fii atasat de obiecte.

camelcutza scris in 24/11/2009 - 01:10
#12

Eu cred că e vorba mai mult de moralitate şi un sistem de valori şi principii decât de ilegalism. În rest este doar o pornire firească, entuziasm febril care porneşte împotriva unui sistem care a luat-o pe “arătură”:)

Marius Ola scris in 24/11/2009 - 12:14
#13

… pentru ca sintagma se asociaza cu: nimic in viata nu este drept…

alexmazilu scris in 24/11/2009 - 14:44
Poti sa iti lasi amprenta , sau ma poti trage pe sfoara de pe propriul blog.

Ar trebui sa ai un nume, nu? 
Promit ca n-o spun nimanui! 
Daca ai un site sau blog, scrie-l! 
Aici scrii comentariul tau. 
Retine informatiile si pentru data viitoare.